to urz±dzenie które, za pomoc± energii elektrycznej przekszta³ca pobran± niskotemperaturow± energiê ciepln± pozyskan± z naturalnych ¼róde³ ciep³a jakimi s±: ziemia, powietrze, woda na energiê u¿ytkow±. Mo¿na j± wykorzystaæ do: podgrzewu wody, ogrzewania i klimatyzacji.
Pompy ciep³a to jedna z najbardziej ekologicznych technologii zapewniaj±ca komfort cieplny, któr± mo¿na wykorzystaæ w remontowanych jak i nowo budowanych obiektach.
wymiennik ciep³a- wykonuje siê z rur polietylenowych o ¶rednicy 32- 40 mm, uk³adany w postaci poziomej wê¿ownicy w gruncie. Zakopuje siê go na g³êboko¶ci, oko³o 1.8m- poni¿ej strefy [przemarzania gruntu. Odleg³o¶æ miêdzy rurami wacha siê 70 do 100 cm, co ma to za zadanie zabezpieczyæ grunt przed przemro¿eniem. W zale¿no¶ci od rodzaju i wilgotno¶ci gruntu z 1 m2 powierzchni mo¿emy uzyskaæ od 10 do 40 W energii. Z gruntów suchych uzyskaæ mo¿emy od 10 do 30W, za¶ z wilgotnego warto¶æ ta mo¿e przekroczyæ 40W. Zak³ada siê , ¿e uzyskanie 1 kW energii cieplnej przy zastosowaniu poziomego kolektora wymaga powierzchni od 30 do 100 m2 gruntu. Terem nad kolektorem mo¿emy zagospodarowaæ np. poprzez posadzenie ro¶lin, nale¿y pamiêtaæ o tym, ¿e nie wolno stawiaæ ¿adnych budynków.
By zapewniæ prawid³ow± eksploatacjê, d³ugo¶æ , ¶rednicê rur kolektora, oraz ilo¶æ pêtli ka¿dorazowo nale¿y to skonsultowaæ z producentem pomp ciep³a. Za¶ bezawaryjno¶æ systemu zapewni wykonanie go przez specjalistyczn± firmê.
Jest to rozwi±zanie dla budynków posadowionych na dzia³kach o znacznej powierzchni.
ciep³a- wykonuje siê w postaci wpuszczonej w odwiert rury PEHD. D³ugo¶æ pêtli nie powinna przekraczaæ 100 mb. Z 1 mb wymiennika pionowego mo¿emy uzyskaæ do 50 W energii cieplnej. W celu uzyskania 1 kW energii potrzebna jest studnia g³êboko¶ci rzêdu 12 do 25 mb..
By zapewniæ prawid³ow± eksploatacjê, d³ugo¶æ , ¶rednicê rur kolektora, oraz ilo¶æ pêtli ka¿dorazowo nale¿y to skonsultowaæ z producentem pomp ciep³a. Za¶ bezawaryjno¶æ systemu zapewni wykonanie go przez specjalistyczn± firmê.
Jest to rozwi±zanie dla budynków posadowionych na dzia³kach o niewielkiej powierzchni.
Powietrzna Pompa ciep³a.
Koszty inwestycyjne instalacji z powietrzn± pomp± ciep³a s± ni¿e ni¿ w przypadku pomp z gruntowymi wymiennikami ciep³a, nie ma konieczno¶ci wykonywania kosztownych robót ziemnych. ¬ród³em ciep³a jest powietrze, które zassane przez wentylator oddaje ciep³o w jednostce zewnêtrznej i sch³odzone wyrzucane jest przez wentylator na zewn±trz. Efektywno¶æ powietrznej pompy ciep³a w porównaniu do pompy z gruntowym wymiennikiem jest mniejsza, wynika to z faktu, ¿e wraz ze spadkiem temperatury zewnêtrznej maleje wspó³czynnik efektywno¶ci i moc urz±dzenia. Urz±dzenia typy powietrzna pompa wykorzystuje siê najczê¶ciej jako wspomaganie istniej±cych systemów grzewczych. W przypadku gdy powietrzna pompa ciep³± jest podstawowym ¼ród³em ciep³a, musimy zastosowaæ dodatkowe ¼ród³o tzw. mocy szczytowej, zapewniaj±ce nam dogrzanie podczas du¿ych mrozów. Dodatkowe ¼ród³o ciep³a stanowi± grza³ki lub kocio³.
Powietrzna pomp ciep³a sk³ada siê z dwóch czê¶ci
- jednostki zewnêtrznej w sk³ad której wchodz±: wentylator, sprê¿arka, parownik
- jednostki wewnêtrznej sk³adaj±cej siê z: zasobnika ciep³ej wody, uk³adu pompowego, dogrzewacza elektrycznego, modu³u steruj±cego.
Obydwie jednostki po³±czone ze sob± uk³adem rur.